Podróż poślubna do Egiptu

Zapraszamy do zapoznania się z planem na niezapomniany wyjazd poślubny. Niech pierwsze kroki, które postawicie jako małżeństwo, będą absolutnie wyjątkowe!

Podróż poślubna do EgiptuWspaniała wycieczka po Egipcie, idealna na Państwa wymarzoną podróż poślubną! Na trasie najsłynniejsze miejsca kraju faraonów: od Aleksandrii aż do Asuanu. Na trasie pełen kontrastów Kair z Muzeum Egipskim, symbole Egiptu: Sfinks i piramidy w Gizie, magiczna Aleksandria o wielkiej przeszłości. Rejs od Assuanu do Luksoru wygodnym statkiem wycieczkowym – pływającym hotelem. Tak po Egipcie kiedyś podróżowali faraonowie teraz jest to znakomity sposób na zwiedzanie. Na trasie rejsu Dolina Królów, gdzie odkryto słynny grobowiec Tutenchamona, słynne świątynie Luksoru, Karnaku, Kom Ombo, Edfu i fascynujący Asuan. Aż 3 środki transportu: samolot, autokar oraz statek. W ofercie fakultatywnej dodatkowo lot balonem nad Luksorem. Państwa podróż poślubna do Egiptu to idealny pomysł na celebrację świeżo zawartego małżeństwa: oprócz tego, że zasmakują Państwo słońca i królewskiego luksusu, to również zobaczą Państwo na własne oczy niezwykłe, starożytne zabytki, będące nadal istniejącą, długowieczną historią. Plan wyjazdu łączy w sobie wypoczynek i zwiedzanie, edukację z rozrywką.

Program wyjazdu

 • Dzień 1: Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Hurghady. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
 • Dzień 2: Śniadanie. Podróż poślubna do Egiptu - AsuanPrzejazd w kierunku ASUANU i zwiedzanie miasta: Tama Asuańska – uważana za jeden z cudów techniki XX w., Niedokończony Obelisk – znajdujący się w kamieniołomie granitu kolos po ukończeniu osiągnąłby wagę 1200 t i wysokość 41 m. Zwiedzanie wpisanej na listę UNESCO świątyni bogini Izydy na wyspie File. Do świątyni prowadzi wejście między 18-metrowymi pylonami zdobionymi pięknymi reliefami. Zaokrętowanie na statku. Obiad. Po południu wyjazd na wyspę lorda Kitchenera z pięknym ogrodem botanicznym oraz wizyta w typowej wiosce nubijskiej na wyspie Elefantynie (za opłatą na miejscu). Kolacja na statku i nocleg.
 • Dzień 3: Śniadanie. Rejs do KOM OMBO – w starożytności zwanego Złotym Miastem, które było punktem wyjścia dla karawan kierujących się do kopalń złota. Zwiedzanie świątyni poświęconej bóstwom: Sobka – boga płodności o głowie krokodyla i Haroerisa. Obiad. Zwiedzanie świątyni boga Horusa w mieście EDFU, które niegdyś leżało na szlaku handlowym prowadzącym przez Pustynię Arabską nad Morze Czerwone. Świątynia Horusa należy do najlepiej zachowanych świątyń egipskich. Prowadziła tu prace polsko-francuska ekspedycja pod kierownictwem prof. Michałowskiego. Kolacja i nocleg na statku.
 • Dzień 4: Śniadanie. Rejs do LUKSORU. Obiad. Zwiedzanie południowej części starożytnych Teb, niegdyś centrum religijnego, politycznego i ekonomicznego starożytnego Egiptu. Zwiedzanie Świątyni Luksorskiej wzniesionej na cześć Amenhotepa III. Zwiedzanie kompleksu świątyń w KARNAKU. Powrót do Luksoru. Wizyta w pracowni papirusu. Kolacja i nocleg na statku.
 • Dzień 5: Fakultatywnie (za dodatkową opłatą): wcześnie rano lot balonem nad Luksorem. Śniadanie. Wyokrętowanie ze statku. Zwiedzanie położonej na terenie Teb zachodnich Doliny Królów – miejsca spoczynku królów Egiptu, gdzie mieszczą się 63 wykute w skale kompleksy grobowe. Przejście na teren Deir el-Bahari – zespołu świątyń zwanego Klasztorem Północy, gdzie polscy archeolodzy dokonali znaczącego odkrycia. Zwiedzanie świątyni Hatszepsut. Następnie 18-metrowe Kolosy Memnona, jedyna zachowana część dawnej świątyni Amenhotepa III. Przejazd nocnym pociągiem do Kairu. Kolacja, nocleg w pociągu.
 • Dzień 6: Śniadanie w pociągu. Przejazd do ALEKSANDRII. Zwiedzanie miasta wielkich filozofów i myślicieli. Nowa Biblioteka Aleksandryjska, której futurystyczny gmach harmonizuje z błękitem morza. Zwiedzanie katakumb Kom es-Szukafa z grobowcem o niespotykanym połączeniu motywów egipskich i greckich. Tajemnicze korytarze i komory grobowe ozdobione są brodatymi wężami, meduzami i wizerunkami Anubisa z głową psa. Postój przy wzniesionym na miejscu dawnej latarni morskiej forcie Kajtbaj, który stanowi doskonały przykład islamskiej architektury obronnej. Przejazd do Kairu. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
 • Dzień 7: Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie KAIRU – centrum świata arabskiego i stolicy Egiptu. Zwiedzanie słynnego Muzeum Egipskiego. Wśród ponad 100 tys. eksponatów największe wrażenie robią mumie i skarby z grobowca Tutenchamona. Przejazd do królewskiej nekropolii w Gizie na przedmieściach Kairu, gdzie znajdują się największe budowle starożytnego Egiptu, w tym Sfinks i piramida Cheopsa zaliczana do siedmiu cudów świata starożytnego. Wizyta w perfumerii. Czas wolny na bazarze Khan el-Khalili lub przejazd do Starego Kairu (za dodatkową opłatą na miejscu). Zwiedzanie kościoła NMP, tzw. kościoła zawieszonego, wzniesionego na wieżach dawnej fortecy rzymskiej. Następnie spacer do kościoła św. Sergiusza i św. Bachusa. Legendy podają, że w grocie pod dzisiejszym kościołem schronić się miała Święta Rodzina. Ostatnim punktem zwiedzania jest synagoga Ben Ezry. Przejazd do Hurghady. Zakwaterowanie w hotelu kolacja i nocleg.
 • Dzień 8: Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny. Transfer na lotnisko i przelot do Polski.

Atrakcje

Asuan

Miasto na południu Egiptu i zarazem stolica gubernatorstwa o tej samej nazwie. Miasto położone jest na wschodnim brzegu Nilu, przy pierwszej katarakcie i jest z tego powodu celem wycieczek oraz ważnym centrum lokalnej turystyki. W pobliżu, znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu (czerwonego granitu), w którym znaleziono fragmenty rzeźb i nieukończony największy obelisk. Powyżej, na Nilu zbudowano Wysoką Tamę. Spiętrzenie wód doprowadziłoby do bezpowrotnego zniszczenia zabytków w Abu Simbel i na wyspie File. Dzięki pomocy UNESCO zabytki zostały przeniesione w wyżej położone miejsca. Poniżej Wysokiej Tamy, czyli bliżej samego miasta Asuan, znajduje się zbudowana na początku XX wieku Tama Asuańska, starsza i niższa od Wysokiej. Na Nilu w pobliżu Asuanu, znajdują się dwie duże wyspy – Elefantyna oraz Wyspa Kitchenera. Na Elefantynie znajduje się hotel Oberoi oraz wioski nubijskie, a Wyspa Kitchenera stanowi jako całość ogród botaniczny. Asuan to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów.

Przez większość starożytności Asuan był bardzo ważnym miastem starożytnego Egiptu. W 331 p.n.e. znalazł się w państwie Aleksandra Wielkiego, a po jego rozpadzie w Państwie Ptolemeuszów. Cesarz Oktawian August przyłączył Egipt wraz z Syene do Imperium rzymskiego. W roku 640 Asuan znalazł się w granicach Kalifatu Bagdadzkiego, a od 800 w podległym mu Państwie Aglabidów. Od roku 969 mieścił się w granicach Państwa Fatymidów, od 1171 Ajjubidów, a od 1250 państwa mameluków. Sułtan Selim I Groźny przyłączył w 1517 Syene i resztę Egiptu do Imperium osmańskiego. Dopiero w 1805 Asuan znalazł się w niepodległym Egipcie rządzonym przez Muhammada Alego, ale w 1849 znowu w państwie tureckim. W 1882 doszło do interwencji brytyjskiej w Egipcie. Od tego czasu Asuan stał się jednym z najważniejszych miast okupowanego przez Brytyjczyków Egiptu, a od 1914 Protektoratu Brytyjskiego. Od 1922 roku Egipt cieszy się niepodległością, a Asuan jest dalej jednym z ważniejszych jego miast.

Kom Ombo

Obecnie niewielkie, rolnicze miasto na południu Egiptu, słynące ze stojącej tam świątyni. W starożytności słynące z warsztatów rzemieślniczych, zajmujących się obróbką złota.

Kom Ombo leży nad Nilem, 50 km na północ od Asuanu, co pozwalało czerpać zyski z cła, gdyż przebiegał tamtędy szlak handlowy z Nubii do Doliny Nilu. Okres głównego rozkwitu miasta przypada na czasy panowania Ptolemeusza V, gdy to w Kom Ombo (gr. Ombos) – powstał obóz, stacjonujących tam żołnierzy. Najstarsze odkryte ślady osadnictwa pochodzą z czasów XVIII dynastii. Najciekawszym zachowanym obiektem jest wzniesiona przez Totmesa III świątynia, rozbudowana przez Ptolemeuszy. Świątynia poświęcona była dwóm triadom boskim, które tworzyli: Sobek, Hathor i Chonsu oraz Haroeris (Horus starszy), Taneset-nofret i Panebtaui. Cechą charakterystyczną świątyni jest wybudowanie dwóch naosów obok siebie i szeregu drzwi dla każdej triady bóstw osobno. W kaplicy Hathor przechowywane są mumie krokodyli.

Luksor

Miasto w południowym Egipcie, na prawym brzegu Nilu, w miejscu południowej części starożytnych Teb, oddzielone kanałem od części północnej, zwanej obecnie Karnak. W starożytności zwane egip. Ipet-resejet – „Harem Południowy”.

Nazwa miasta oznacza dosłownie: „miasto pałaców”. Ponoć arabscy najeźdźcy z VII wieku, widząc wszystkie świątynie mieli pomyśleć, że są one pałacami królewskimi stąd miałaby wywodzić się nazwa. Luksor jest jednym najpopularniejszych, z turystycznego punktu widzenia, miast w Egipcie. Miasto to nazywane jest często największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt (m.in. Dolinę Królów) na zachodnim brzegu Nilu. Z tego powodu Luksor jest doskonałą bazą turystyczną i popularnym miejscem na spędzenie wakacji, zarówno jako miasto, jak i jako start (lub meta) rejsów po Nilu. W 1979 Luksor został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kompleks świątyń w KARNAKU

Karnak, egip. Ipet-sut – „Najbardziej Dobrane z Miejsc” to miasto w Górnym Egipcie, w muhafazie Lukor, na wschodnim brzegu Nilu, 2,5 km na północ od Luksoru. W starożytności miejscowość była częścią Teb, a obecnie postrzegana jest przez wielu jako część Luksoru, jako że obie miejscowości tworzą zwarty zespół miejski.

W Karnaku znajduje się zespół świątyń wzniesionych w różnym czasie, poświęconych bogom tebańskim. Centralne miejsce zajmuje największa na świecie świątynia z salą kolumnową, tzw. „Wielki Hypostyl” – świątynia Amona-Re. Od północy przylega do niej świątynia Montu – boga wojny, a na południe położone jest sanktuarium bogini Mut, żony Amona. Świątynie te są połączone ze sobą alejami procesyjnymi. W 1979 Karnak został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dolina Królów

Dolina Królów Biban al-Muluk to część nekropolii tebańskiej, dolina położona na terenie Teb Zachodnich będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropolii, był Totmes I, ostatnim – Ramzes XI. Grobowce w Dolinie to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Już w czasach współczesnych faraonom, wiele grobów zostało otwartych i ograbionych. Proceder ten trwał przez wieki. Z tego też powodu już w czasach panowania faraonów zdarzały się sytuacje przenoszenia mumii, mające na celu ochronę ich przed zbezczeszczeniem. Współczesnym badaczom udało się odnaleźć tylko jeden niesplądrowany grobowiec – Tutanchamona. W Dolinie Królów odkryto nie tylko miejsca pochówku, ale i niedokończone komory grobowe.

Sama dolina to właściwie dwie doliny położone obok siebie, zachodnia jej część zwana po prostu Doliną Zachodnią (WV) lub Doliną Małp (ar. Wadi El-Gurud, Biban El-Gurud) oraz część wschodnia (KV), zwana Doliną Wschodnią (Biban El-Muluk). W sumie archeolodzy natrafili na 64 grobowce oraz 20 rozpoczętych i nieukończonych budowli. Pierwszy plan doliny sporządził w 1738[1] roku Richard Pococke, angielski duchowny i podróżnik. John Gardiner Wilkinson w 1827 roku zaproponował ponumerowanie grobowców. Nadano im numery od 1 do 21 rozpoczynając od wejścia do doliny i posuwając się w kierunku wschodnim. Pozostałe numery – od 22 do 64, nadawano systematycznie po odkryciu kolejnego grobowca (ostatni numer KV64 nadano grobowcowi odkrytemu w styczniu 2011 roku na ścieżce prowadzącej do grobu Totmesa III). Numery poprzedzone są literami lokalizującymi położenie grobowca w Dolinie Wschodniej lub Zachodniej.

Aleksandria

Drugie co do wielkości miasto w Egipcie i aglomeracja z liczbą 4,48 mln mieszkańców w 2008, co stawia ją na szóstym miejscu wśród wszystkich aglomeracji Afryki. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego, jest największym portem tego kraju, siedzibą władz muhafazy aleksandryjskiej, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i naukowym oraz kulturalną stolicą Egiptu.

Zgodnie z tradycją i opisami historyków starożytnych miasto założył Aleksander Macedoński 7 kwietnia 332 roku p.n.e. według projektu Dejnocharesa, architekta znanego z przebudowy Efezu. Według opublikowanego w „New Scientist” artykułu autorstwa Alaina Verona i współpracowników z Uniwersytetu Paula Cezanne’a w Aix-en-Provence, miasto (pod nazwą Rhakotis) istniało w tym miejscu już od 2686 roku p.n.e., a Aleksander doprowadził jedynie do rozbudowy miasta i nazwał je swoim imieniem, co nie umniejsza zasług władcy Macedonii dla rozwoju tego miasta jako ośrodka handlu i kultury promieniującego na cały obszar basenu Morza Śródziemnego.

W starożytności i w średniowieczu ośrodek życia kulturalnego i wielki port Morza Śródziemnego. Za rządów Ptolemeuszów był stolicą Egiptu, za czasów rzymskich siedzibą władz prowincji. Pod koniec starożytności jeden z czterech największych ośrodków chrześcijaństwa w basenie Morza Śródziemnego (pozostałe to Antiochia Syryjska, Konstantynopol i Rzym). Starożytni mówiąc o mieście stosowali zwrot Aleksandria przy Egipcie, a nie Aleksandria w Egipcie, bowiem pod względem prawno-administracyjnym nie stanowiła ona części Egiptu. Aleksandria była stolicą Egiptu przez blisko tysiąc lat, tj. do 641 naszej ery, kiedy to kraj został podbity przez muzułmanów. W późniejszych wiekach, po przeniesieniu stolicy do Kairu, stopniowo traciła na znaczeniu, by ponownie odzyskać swą pozycję w czasach nowożytnych.

Najbardziej znane zabytki to: Pałac Montazah (siedziba króla Faruka), Twierdza Kajtbaj, Pałac Ras-at-Tin, Katakumby, Serapejon, Bruchejon, Amfiteatr Rzymski, Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej, Meczet Abu Al-Abbas, Biblioteka Aleksandryjska, Nowa Biblioteka Aleksandryjska.

Kair

Stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem. W języku arabskim literackim Kair określa się mianem „al-Qahira”, które nawiązuje do arabskiej nazwy planety Mars – Qahir al-Falak, i dosłownie tłumaczy się „zwycięska” (trzeba tu zaznaczyć, że słowo „miasto” w języku arabskim jest rodzaju żeńskiego). Nazwa Al-Qahira została zniekształcona przez Wenecjan, którzy prowadzili tu w średniowieczu swoje interesy, i w takiej formie trafiła m.in. do języka polskiego. Natomiast w dialekcie kairskim „Masr”, podobnie jak cały kraj, Egipt. Nazywane jest również „Miastem tysiąca minaretów”, „Matką Świata”, „Wielkim Mango”.

Najbardziej znane budowle to: Wieża Kairska, ruiny twierdzy rzymskiej, grobowce mameluków, Nilometr na wyspie Roda, meczet Ahmada Ibn Tuluna, meczet Al-Azhar, meczet Muhammada Alego (meczet Alabastrowy), cytadela Kairska.

Atrakcje

Asuan

Miasto na południu Egiptu i zarazem stolica gubernatorstwa o tej samej nazwie. Miasto położone jest na wschodnim brzegu Nilu, przy pierwszej katarakcie i jest z tego powodu celem wycieczek oraz ważnym centrum lokalnej turystyki. W pobliżu, znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu (czerwonego granitu), w którym znaleziono fragmenty rzeźb i nieukończony największy obelisk. Powyżej, na Nilu zbudowano Wysoką Tamę. Spiętrzenie wód doprowadziłoby do bezpowrotnego zniszczenia zabytków w Abu Simbel i na wyspie File. Dzięki pomocy UNESCO zabytki zostały przeniesione w wyżej położone miejsca. Poniżej Wysokiej Tamy, czyli bliżej samego miasta Asuan, znajduje się zbudowana na początku XX wieku Tama Asuańska, starsza i niższa od Wysokiej. Na Nilu w pobliżu Asuanu, znajdują się dwie duże wyspy – Elefantyna oraz Wyspa Kitchenera. Na Elefantynie znajduje się hotel Oberoi oraz wioski nubijskie, a Wyspa Kitchenera stanowi jako całość ogród botaniczny. Asuan to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów. Przez większość starożytności Asuan był bardzo ważnym miastem starożytnego Egiptu. W 331 p.n.e. znalazł się w państwie Aleksandra Wielkiego, a po jego rozpadzie w Państwie Ptolemeuszów. Cesarz Oktawian August przyłączył Egipt wraz z Syene do Imperium rzymskiego. W roku 640 Asuan znalazł się w granicach Kalifatu Bagdadzkiego, a od 800 w podległym mu Państwie Aglabidów. Od roku 969 mieścił się w granicach Państwa Fatymidów, od 1171 Ajjubidów, a od 1250 państwa mameluków. Sułtan Selim I Groźny przyłączył w 1517 Syene i resztę Egiptu do Imperium osmańskiego. Dopiero w 1805 Asuan znalazł się w niepodległym Egipcie rządzonym przez Muhammada Alego, ale w 1849 znowu w państwie tureckim. W 1882 doszło do interwencji brytyjskiej w Egipcie. Od tego czasu Asuan stał się jednym z najważniejszych miast okupowanego przez Brytyjczyków Egiptu, a od 1914 Protektoratu Brytyjskiego. Od 1922 roku Egipt cieszy się niepodległością, a Asuan jest dalej jednym z ważniejszych jego miast.
Podróż poślubna do Egiptu

Kom Ombo

Obecnie niewielkie, rolnicze miasto na południu Egiptu, słynące ze stojącej tam świątyni. W starożytności słynące z warsztatów rzemieślniczych, zajmujących się obróbką złota. Kom Ombo leży nad Nilem, 50 km na północ od Asuanu, co pozwalało czerpać zyski z cła, gdyż przebiegał tamtędy szlak handlowy z Nubii do Doliny Nilu. Okres głównego rozkwitu miasta przypada na czasy panowania Ptolemeusza V, gdy to w Kom Ombo (gr. Ombos) – powstał obóz, stacjonujących tam żołnierzy. Najstarsze odkryte ślady osadnictwa pochodzą z czasów XVIII dynastii. Najciekawszym zachowanym obiektem jest wzniesiona przez Totmesa III świątynia, rozbudowana przez Ptolemeuszy. Świątynia poświęcona była dwóm triadom boskim, które tworzyli: Sobek, Hathor i Chonsu oraz Haroeris (Horus starszy), Taneset-nofret i Panebtaui. Cechą charakterystyczną świątyni jest wybudowanie dwóch naosów obok siebie i szeregu drzwi dla każdej triady bóstw osobno. W kaplicy Hathor przechowywane są mumie krokodyli.

Luksor

Miasto w południowym Egipcie, na prawym brzegu Nilu, w miejscu południowej części starożytnych Teb, oddzielone kanałem od części północnej, zwanej obecnie Karnak. W starożytności zwane egip. Ipet-resejet – „Harem Południowy”. Nazwa miasta oznacza dosłownie: „miasto pałaców”. Ponoć arabscy najeźdźcy z VII wieku, widząc wszystkie świątynie mieli pomyśleć, że są one pałacami królewskimi stąd miałaby wywodzić się nazwa. Luksor jest jednym najpopularniejszych, z turystycznego punktu widzenia, miast w Egipcie. Miasto to nazywane jest często największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt (m.in. Dolinę Królów) na zachodnim brzegu Nilu. Z tego powodu Luksor jest doskonałą bazą turystyczną i popularnym miejscem na spędzenie wakacji, zarówno jako miasto, jak i jako start (lub meta) rejsów po Nilu. W 1979 Luksor został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kompleks świątyń w KARNAKU

Karnak, egip. Ipet-sut – „Najbardziej Dobrane z Miejsc” to miasto w Górnym Egipcie, w muhafazie Lukor, na wschodnim brzegu Nilu, 2,5 km na północ od Luksoru. W starożytności miejscowość była częścią Teb, a obecnie postrzegana jest przez wielu jako część Luksoru, jako że obie miejscowości tworzą zwarty zespół miejski. W Karnaku znajduje się zespół świątyń wzniesionych w różnym czasie, poświęconych bogom tebańskim. Centralne miejsce zajmuje największa na świecie świątynia z salą kolumnową, tzw. „Wielki Hypostyl” – świątynia Amona-Re. Od północy przylega do niej świątynia Montu – boga wojny, a na południe położone jest sanktuarium bogini Mut, żony Amona. Świątynie te są połączone ze sobą alejami procesyjnymi. W 1979 Karnak został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
podróż poślubna do Egiptu

Dolina Królów

Dolina Królów Biban al-Muluk to część nekropolii tebańskiej, dolina położona na terenie Teb Zachodnich będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropolii, był Totmes I, ostatnim – Ramzes XI. Grobowce w Dolinie to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Już w czasach współczesnych faraonom, wiele grobów zostało otwartych i ograbionych. Proceder ten trwał przez wieki. Z tego też powodu już w czasach panowania faraonów zdarzały się sytuacje przenoszenia mumii, mające na celu ochronę ich przed zbezczeszczeniem. Współczesnym badaczom udało się odnaleźć tylko jeden niesplądrowany grobowiec – Tutanchamona. W Dolinie Królów odkryto nie tylko miejsca pochówku, ale i niedokończone komory grobowe. Sama dolina to właściwie dwie doliny położone obok siebie, zachodnia jej część zwana po prostu Doliną Zachodnią (WV) lub Doliną Małp (ar. Wadi El-Gurud, Biban El-Gurud) oraz część wschodnia (KV), zwana Doliną Wschodnią (Biban El-Muluk). W sumie archeolodzy natrafili na 64 grobowce oraz 20 rozpoczętych i nieukończonych budowli. Pierwszy plan doliny sporządził w 1738[1] roku Richard Pococke, angielski duchowny i podróżnik. John Gardiner Wilkinson w 1827 roku zaproponował ponumerowanie grobowców. Nadano im numery od 1 do 21 rozpoczynając od wejścia do doliny i posuwając się w kierunku wschodnim. Pozostałe numery – od 22 do 64, nadawano systematycznie po odkryciu kolejnego grobowca (ostatni numer KV64 nadano grobowcowi odkrytemu w styczniu 2011 roku na ścieżce prowadzącej do grobu Totmesa III). Numery poprzedzone są literami lokalizującymi położenie grobowca w Dolinie Wschodniej lub Zachodniej.

Aleksandria

Drugie co do wielkości miasto w Egipcie i aglomeracja z liczbą 4,48 mln mieszkańców w 2008, co stawia ją na szóstym miejscu wśród wszystkich aglomeracji Afryki. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego, jest największym portem tego kraju, siedzibą władz muhafazy aleksandryjskiej, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i naukowym oraz kulturalną stolicą Egiptu. Zgodnie z tradycją i opisami historyków starożytnych miasto założył Aleksander Macedoński 7 kwietnia 332 roku p.n.e. według projektu Dejnocharesa, architekta znanego z przebudowy Efezu. Według opublikowanego w „New Scientist” artykułu autorstwa Alaina Verona i współpracowników z Uniwersytetu Paula Cezanne’a w Aix-en-Provence, miasto (pod nazwą Rhakotis) istniało w tym miejscu już od 2686 roku p.n.e., a Aleksander doprowadził jedynie do rozbudowy miasta i nazwał je swoim imieniem, co nie umniejsza zasług władcy Macedonii dla rozwoju tego miasta jako ośrodka handlu i kultury promieniującego na cały obszar basenu Morza Śródziemnego. W starożytności i w średniowieczu ośrodek życia kulturalnego i wielki port Morza Śródziemnego. Za rządów Ptolemeuszów był stolicą Egiptu, za czasów rzymskich siedzibą władz prowincji. Pod koniec starożytności jeden z czterech największych ośrodków chrześcijaństwa w basenie Morza Śródziemnego (pozostałe to Antiochia Syryjska, Konstantynopol i Rzym). Starożytni mówiąc o mieście stosowali zwrot Aleksandria przy Egipcie, a nie Aleksandria w Egipcie, bowiem pod względem prawno-administracyjnym nie stanowiła ona części Egiptu. Aleksandria była stolicą Egiptu przez blisko tysiąc lat, tj. do 641 naszej ery, kiedy to kraj został podbity przez muzułmanów. W późniejszych wiekach, po przeniesieniu stolicy do Kairu, stopniowo traciła na znaczeniu, by ponownie odzyskać swą pozycję w czasach nowożytnych. Najbardziej znane zabytki to: Pałac Montazah (siedziba króla Faruka), Twierdza Kajtbaj, Pałac Ras-at-Tin, Katakumby, Serapejon, Bruchejon, Amfiteatr Rzymski, Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej, Meczet Abu Al-Abbas, Biblioteka Aleksandryjska, Nowa Biblioteka Aleksandryjska.

Kair

Stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem. W języku arabskim literackim Kair określa się mianem „al-Qahira”, które nawiązuje do arabskiej nazwy planety Mars – Qahir al-Falak, i dosłownie tłumaczy się „zwycięska” (trzeba tu zaznaczyć, że słowo „miasto” w języku arabskim jest rodzaju żeńskiego). Nazwa Al-Qahira została zniekształcona przez Wenecjan, którzy prowadzili tu w średniowieczu swoje interesy, i w takiej formie trafiła m.in. do języka polskiego. Natomiast w dialekcie kairskim „Masr”, podobnie jak cały kraj, Egipt. Nazywane jest również „Miastem tysiąca minaretów”, „Matką Świata”, „Wielkim Mango”. Najbardziej znane budowle to: Wieża Kairska, ruiny twierdzy rzymskiej, grobowce mameluków, Nilometr na wyspie Roda, meczet Ahmada Ibn Tuluna, meczet Al-Azhar, meczet Muhammada Alego (meczet Alabastrowy), cytadela Kairska.

Galeria

Hotele

Hotel Dana Beach Resort

Ten 5-gwiazdkowy ośrodek jest położony w Hurghadzie, przy plaży nad Morzem Czerwonym. W ofercie hotelu znajdziemy basen zewnętrzny w stylu laguny, centrum nurkowania i bar, w którym posłuchać można muzyki fortepianowej na żywo. Wszystkie komfortowe oraz przytulne pokoje mogą pochwalić się tarasem. Jasne komfortowe oraz przytulne pokoje w ośrodku Dana Beach posiadają spore okna oraz meble z jasnego drewna. Każdy ma własną łazienkę, wyposażoną w zestaw darmowych kosmetyków oraz suszarkę do włosów. W kompleksu znajdują się 4 restauracje serwujące całą gamę potraw – od włoskich przysmaków po potrawy kuchni śródziemnomorskiej oraz egipskiej. Do dyspozycji Turystów w ośrodku jest również dyskoteka oraz 8 barów, w tym bar na plaży z oknami wychodzącymi na Morze Czerwone. Turyści ośrodka Dana mogą odprężyć się na leżaku pod parasolem słonecznym na osobistej plaży hotelowej. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą tu pograć w tenisa, wziąć udział w kursie nurkowania lub zagrać w bilard. Ośrodek Dana Beach jest położony wśród ogrodów krajobrazowych, na powierzchni 181 000 m2. Dana Beach Resort jest jedynie kwadrans jazdy od międzynarodowego portu lotniczego w Hurghadzie.

Hotel Hilton Alexandria Corniche

Hilton Alexandria Corniche (Alexandria) umieszczono w centrum miasta w pobliżu takich atrakcji, jak Królewskie Muzeum Złotnictwa i Pałac Montazah. 5-gwiazdkowy hotel umieszczono w pobliżu takich atrakcji, jak Plaża Montazah i Most Stanly. Zrelaksuj się w spa o pełnym zakresie usług. Dostępne udogodnienia rekreacyjne to prywatna plaża oraz centrum rekreacyjne i basen odkryty. Dodatkowe udogodnienia to bezprzewodowy dostęp do Internetu (płatny), opieka nad dziećmi oraz sklepy z pamiątkami i czasopismami. Udogodnienia biznesowe to centrum biznesowe, wynajem limuzyn i samochodów oraz ekspresowe zameldowanie. Ten obiekt typu hotel zapewnia udogodnienia konferencyjne takie jak sale konferencyjne i sale konferencyjne dla małych grup. Płatne udogodnienia to transport z i na lotnisko. Dostępny jest także samodzielne parkowanie (za opłatą). Poczuj się jak w domu w 158 klimatyzowanych pokojach, których wyposażenie to lodówka i minibar. Do pokoju przylega balkon. Bezpłatny, szybki przewodowy dostęp do Internetu zapewni łączność ze światem, a telewizja kablowa — rozrywkę. Prywatne łazienki — wyposażenie: wanna połączona z prysznicem, bezpłatne przybory toaletowe i suszarka do włosów.

Safir Hotel Cairo

Safir Hotel Cairo jest usytuowany w Kairze, w odległości pięciu minut drogi od takich miejsc, jak Dokki, a swoim gościom oferuje basen odkryty, jacuzzi i saunę. W całym hotelu dostępny jest darmowy internet Wi-Fi. Każdy nowoczesny pokój w Safir Hotel Cairo posiada mini bar i telewizję satelitarną/kablową oraz prywatną łazienkę z suszarką do włosów i prysznicem. Każdy oferuje wodę butelkowaną, dostęp do internetu i deskę do prasowania. Goście Safir Hotel Cairo mogą zrelaksować się w mieszczącym się tutaj barze, który jest również idealną opcją dla tych, którzy mają ochotę spędzić miły wieczór bez wychodzenia na miasto. Safir Hotel Cairo jest usytuowany w odległości krótkiego spaceru od takich miejsc, jak Uniwersytet w Kairze-Cairo University. Z hotel można w kilkanaście minut dojechać samochodem do takich miejsc, jak Muzeum Starożytnych Egipcjan i Tahrir Square. Ogólne: obsługa hotelowa, restauracja, klimatyzacja, mini bar, telewizja satelitarna / kablowa, suszarka do włosów, TV, płaszcze kąpielowe, prysznic, pokój z łazienką (en suite), prywatna łazienka, kawiarnia, miejsca/Stoły piknikowe Usługi rekreacyjne: sala fitness/sala gimnastyczna, basen, biuro informacji turystycznej, masaż/centrum urody, sauna, wanna, kluby nocne, jacuzzi, masaż, spa i centrum odnowy biologicznej, basen odkryty Usługi: centrum biznesowe, concierge, winda, całodobowa recepcja, pralnia chemiczna, kantor wymiany walut, wielojęzyczny personel, skrytka depozytowa, bankomat, sale spotkań, pralnia, sklepy, ksero, usługi biletowe, przechowalnia bagażu, sklepy w hotelu, sklep z upominkami/pamiątkami, pralnia samoobsługowa Internet: Internet na miejscu. Internet bezprzewodowy na miejscu. Parking: portier odprowadzający samochody Hotel oferuje usługę transportu na lotnisko. Zameldowanie: Od 12:00 po południu Wymeldowanie: Przed 12:00 po południu

[cena_oferty]
 • 7 noclegów: 3 w hotelach ****, 1 w pociągu nocnym na trasie objazdu (kuszetki);
 • 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami,
 • 3 na statku*****; kabiny 2-os. (możliwość 1 dostawki) • wyżywienie: 7 śniadań, 3 obiady (w czasie rejsu statkiem),
 • 7 kolacji
 • przelot
 • przejazd komfortowym autokarem
 • opieka pilota
 • bilet na pociąg Luksor-Kair
 • ubezpieczenie KL i NW
 • Wizy: należy wykupić na lotnisku w Hurghadzie: ok. 25 USD.
 • Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu i lokalni przewodnicy: ok. 200 USD, dzieci do 12 lat ok. 100 USD, napiwki: ok. 5 USD/dzień/os.
 • Opłaty fakultatywne: lot balonem nad Luksorem:ok. 130 USD; Abu Simbel: ok. 90 USD, Elefantyna i ogród botaniczny: ok. 45 USD, Kair: ok. 25 USD, dzieci do 12 lat 50% zniżki.
 • Dopłata do all inclusive podczas rejsu/os.: 250 PLN.
 • Dopłata do all inclusive w hotelu w Hurghadzie/os.: 100 PLN.
[ubezpieczenia]
[jakrezerwowac]

Na stronie wykorzystaliśmy zdjęcia: Lorem Ipsum jest tekstem stosowanym jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Został po raz pierwszy użyty w XV w. przez nieznanego drukarza do wypełnienia tekstem próbnej książki. Pięć wieków później zaczął być używany przemyśle elektronicznym, pozostając praktycznie niezmienionym. Spopularyzował się w latach 60. XX w. wraz z publikacją arkuszy Letrasetu, zawierających fragmenty Lorem Ipsum, a ostatnio z zawierającym różne wersje Lorem Ipsum oprogramowaniem przeznaczonym do realizacji druków na komputerach osobistych, jak Aldus PageMaker

Wyślij zapytanie


Cena za osobę dorosłą od PLN
Wyślij zapytanie +48 22 614 0000
Ta wyprawa może zostać dopasowana do Twoich potrzeb
 • Szczegóły programu mogą zostać zmienione zgodnie z Twoimi oczekiwaniami
 • Możemy dopasować budżet do Twoich możliwości
 • Jedziesz w grupie? Poproś o wycenę grupową
Dlaczego jechać właśnie z nami?
 • Zawsze zapewniamy wyjątkową jakość obsługi
 • Uważnie słuchamy i dopasowujemy ofertę do Twoich potrzeb
 • Starannie dobieramy każdy składnik programu
 • Spełniamy marzenia naszych Klientów
więcej o naszych usługach

Inne inspirujące wyprawy

Kwietniowy ślub na Mauritiusie – Marlena i Adrian

Zachęcamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć z pięknego ślubu Adriana i Marleny na Mauritiusie. Młodej Parze życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!

ślub na Mauritiusie – Anna i Tymo

Zapraszamy do przeczytania relacji z pięknego ślubu Anny i Tymo na Mauritiusie. Szczególnie zachęcamy do przejrzenia niesamowitych zdjęć i obejrzenia przepięknego nagrania!

Podróż poślubna po USA – Zachodnie Stany

Przedstawiamy Państwu propozycję niezwykłej podróży poślubnej po bajkowych zachodnich stanach USA, której trasa wiedzie przez następujące ciekawe miejsca oraz zapierające dech w piersi atrakcje.

zobacz więcej inspirujących ofert